Elriasztja az online vásárlókat a kisértékű termékeket sújtó áfa

Elriasztja az online vásárlókat a kisértékű termékeket sújtó áfa

Július 1-től az online már a kisértékű – az EU-n kívülről érkező – termékek is áfakötelessé válnak, erről az érintettek 60 százaléka hallott már – a többi között ez derül ki a Magyar Posta által végzett reprezentatív felmérésből. Az érintettek kétharmada kevesebbet tervez rendelni a jövőben. Elképzelhető, hogy előnybe kerülnek a hazai és az európai e-kereskedők – írja közleményében a Magyar Posta. A magyarok harmada már rendelt online kisértékű terméket EU-n kívülről, s legalább a negyedük rendszeresen vásárol a Távol-Keletről.

Fotó: Pexels

Az idén július elsejétől életbe lépő új szabályozás szerint áfát is kell majd fizetni azon 22 euró alatti küldemények után, amely az Európai Unión kívülről érkezik. A Magyar Posta megbízásából, az NRC Marketingkutató Kft. által készített felmérés megmutatta: egyértelműen negatívnak tekintik a változást azok, akik rendeltek már online kisértékű terméket az Unión kívülről. emellett 57 százalékuk azt is mondta, nem érti, miért van erre szükség. Több mint kétharmaduk úgy véli, lassabban fognak megérkezni a megrendelt termékek, illetve fennakadásokat okozhat majd az induláskor az új rendszer. A félelmek mögött az állhat, hogy körükben minimális, legfeljebb 20 százalékos azok aránya, akik korábban találkoztak már vámeljárással és esetleg megállapítottak adófizetési kötelezettséget.

Tipikus Európai Unión kívülről vásárlók a 30-39 évesek, a középfokú végzettséggel rendelkezők, a budapestiek és a férfiak. Az online vásárlók évente átlagosan több mint 10 alkalommal rendelnek külföldről, és a rendeléseik kétharmada Kínából érkezik. A 2021. július 1-től életbe lépő uniós áfajogszabályi változás épp ezeket a vásárlásokat érinti, hiszen a Távol-Keletről beérkező küldemények zöme az eddig áfamentes 22 euró alatti értékű kategóriába tartozott.

Az érintett csoport 79 százaléka hallott valamit a változásról, 56 százaléka tud az áfafizetési kötelezettség bevezetéséről. 18 százalékuk tisztában van azzal, hogy ehhez szükséges a vámeljárás, így eljárási díjat is kell fizetni.

A válaszadók egyharmada mondta azt, hogy az áfafizetési kötelezettség nem befolyásolja a rendeléseit, 17 százalékuk akár többet is vásárol majd az Unión kívülről. 45 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy kevesebbet fog rendelni a szabályozás hatályba lépése után, és 22 százalék azok aránya, akik kijelentették: nem rendelnek Unión kívülről. Mindez előnybe hozhatja a magyar és az európai e-kereskedőket.

Forrás: Magyar Posta