Mikromobilitás: bicikli vagy e-robogó?

Mikromobilitás: bicikli vagy e-robogó?

A doktoriján Svájcban, dolgozó német tudós, Daniel Jan Reck nyerte el az Év Fiatal Kutatója díjat azért az úttörő tanulmányáért, amely azzal foglalkozik, hogy miért használják az emberek a közösségi e-robogókat, kerékpárokat és e-kerékpárokat – számolt be róla a díjat kiíró és odaítélő International Transport Forum, a világ legfejlettebb ipari országait tömörítő OECD kormányközi szervezete.

Fotó: Pexels

A mikromobilitással kapcsolatos legtöbb tanulmány csak a különféle lehetőségek egyikére koncentrál, például e-robogókra vagy e-kerékpárokra. A díjnyertes cikkben Reck és társszerzői azonban a különböző lehetőségek közötti versenyt veszik górcső alá, megvizsgálva, miért választják a felhasználók a közösségi kerékpárokat az e-robogók helyett, vagy éppen fordítva. Négy különböző mikromobilitás mód közötti választást vizsgálnak a szerzők: az e-robogók, az ingyen használható kerékpárok, a fizetős kerékpárok és e-kerékpárok.

Kiderült, hogy a felhasználók döntéseiben a távolság és a napszak dominál. Ezeket befolyásolja az is, hogy a járművek állomásokról elérhetők-e vagy nem: az ingázáshoz a felhasználók az állomásalapú üzemmódokat részesítik előnyben. A szakpolitikai következmények jelentősek lehetnek: a dokkoló infrastruktúra biztosítása a jelenleg dokkolatlan megosztott mikrójárművek számára a mikromobilitást vonzóbb alternatívává teheti az autós ingázásoknak.

A tanulmány alapvető összefüggést tár fel a flotta sűrűsége és a használat között is. Míg a használat ösztönzéséhez minimális sűrűségre van szükség, úgynevezett fennsík-hatás is megjelent: egy adott sűrűségen túl az elérés nem eredményezi arányos növekedést a használatban. Az üzemeltetők ezt a megállapítást felhasználhatják flotta-telepítésük optimalizálására, miközben a városi hatóságokat szolgálhatja a mikromobilitás bizonyítékokon alapuló szabályozásának kidolgozásához.

Forrás: International Transport Forum