Önvezető robothajókat tesztelnek Amszterdamban

Önvezető robothajókat tesztelnek Amszterdamban

Többféle szállítási feladatot is betölthetnének azok az önvezető robothajók, amelyek tesztelése folyik a holland városban. A járművek moduláris felépítésüknek köszönhetően akár össze is állhatnak különböző feladatok elvégzésére – adta hírül a Rakéta.

Fotó: Pexels

A Roboat önvezető, elektromos hajó az Amsterdam Institute for Advanced Metropolitan Solutions (AMS) és az amerikai MIT (Massachusettsi Műszaki Egyetem) közös projektje, az első prototípus tesztjét 2016-ban tartották, majd 2017-ben bocsájtották vízre Amszterdamban. Ekkor a jármű már képes volt bármely irányban mozogni, de egy előreprogramozott útvonalon közlekedett csak a csatornahálózatban. Három évvel később már az egyes hajók önállóan össze tudtak állni, s képesek volt a szétválásra is, aminek különböző feladatok elvégzésében lesz jelentősége. Több Roboat ugyanis akár ideiglenes híddá, vagy mesterséges miniszigetté kapcsolódhat. Ezt követően a Roboat II már új algoritmust is kapott, amely szimultán helymeghatározást és térképezést tett lehetővé.

A Roboat II azonban méretében még a végleges változat fele volt csak, és inkább tűnhetett egy mozgó platformnak, mint tényleges vízíjárműnek. Az Amszterdamban gyártott harmadik változat már 4 méter hosszú és 4-6 utas szállítására is képes akár. Jelenleg már ezt is tesztelik.

A legújabb prototípus 6 km/h sebességgel is tud haladni, az akkumulátora pedig 12-24 órát bír a kiszereléstől, valamint a rakomány súlyától függően. A hajót a távolból irányítja egy számítógép, amely a jármű kameráiból és érzékelőiből beérkező adatokat dolgozza fel. Ez utóbbi szenzorok a környező vizet mérik fel álló és mozgásban lévő tárgyak után kutatva. A fejlesztők szerint az önvezető technológia tökéletesítésére még 2-4 évre van szükségük, mert azt szeretnénk ha szoftver bármilyen helyzettel képes lenne megbirkózni, ami a csatornán előfordulhat.

Forrás: Rakéta