Az e-kereskedelemi logisztikában terjeszkedne a Waberer’s

Az e-kereskedelemi logisztikában terjeszkedne a Waberer’s

Nagy-interjút tett közzé a portfolio.hu, amelyből kiderül, hogy milyen helyzetben van jelenleg s milyenben lesz a közeljövőben a Waberer’s cégcsoport.

Fotó: Pixabay

A piaci szereplők egy részének a várakozása az volt, hogy a Waberer’st feldarabolhatják és akár értékesíthetik egyes részeit, például a nemzetközi fuvarozást. Az ön feladata pedig pont a két egység összekovácsolása. Melyik irányba halad a vállalat? – tette föl a nyitó kérdést a Portfolio újságírója Barna Zsoltnak, a Waberer’s Szemerey Logisztika (WSZL) ügyvezető igazgatójának, aki egyúttal a Waberer’s operációs vezérigazgató-helyettese.

A válaszból kiderül, hogy egy komplexebb, magasabb hozzáadott értékű szolgáltatás felé szeretnének elmozdulni s ebben stratégiai jelentősége van annak, hogy a cégcsoport két üzletága szorosabban együttműködjön. Nem külön-külön szolgáltatásokról van szó, hanem egy magasabb szolgáltatásértékű portfólió értékesítéséről, amelyen belül vannak különböző logisztikai szolgáltatási lábak s, ha az ügyfél egy komplexebb szolgáltatási csomagot vesz igénybe, akkor az az egyes lábak számára költséghatékonyabbá válnak. Ez egy merőben új koncepció a korábbihoz képest, ami azt is mutatja, hogy nem szeretnék a Waberer’s-vállalatot feldarabolni.

Arra a kérdésre, hogy lehet külön-külön menedzselni, működtetni a fuvarozást és a logisztikát, kvázi lebegtetve egy későbbi eladást, a cégvezető azt mondta: az a céljuk, hogy ne két külön szegmens legyen, hanem egy, aminek vannak különböző szolgáltatási ágai, illetve brandjei.

Kiderül még az interjúból, hogy a WSZL milyen feladatokat kapott és látott el a koronavírus-járvány idején. A logisztikai ágazatban is előforduló munkaerőhiány kompenzálásaként a WSZL-nél jelentős béremelést hajtottak végre, amit ebben az évben akár két számjegyű mértékben folytatnak, főként a fizikai munkavállalókat érintően. A bérinfláció fedezetét részben azzal tudták, illetve tudják elérni, hogy a legtöbb megbízójuk esetében a mértéket sikerült beépíteniük és open book alapon a béremelkedés hatását a raktározási költségek tekintetében tudják érvényesíteni. A nemzetközi fuvardíjak – tekintettel a mobilitási csomag hatására – egész Európában hasonló mértékben nőnek. Minden versenytársaik ugyanazzal a bérinflációval néznek szembe, így az árakba is folyamatosan épül be az emelkedő bérek hatása.

A konténer- és a chip-hiány miatti, a logisztikai tevékenységet hátrányosan érintő piaci helyzetről is kifejtette véleményét a cégvezető, akárcsak a Waberer’s-cégcsoportot is foglalkoztató intermodális szállításba való aktív bekapcsolódásuk lehetőségeiről, céljaikról, valamint a zöldlogisztikát, a környezetterhelés csökkentését érintő terveikről.

A logisztikai ágazatban is egyre nagyobb teret nyerő automatizálás és robotizáció, a mesterséges intelligencia alkalmazásának további fejlesztési, beruházási feladatait is ismertette Barna Zsolt, hiszen a belföldi üzleágban a megbízói szerződések megkötését jelentősen befolyásolják, hogy mennyire képes a cég automatizálni. Gondos előkészítést igényel ez a terület, hiszen egy két-három éves logisztikai szerződés nagyon nehezen teremt alapot arra, hogy megtérüljenek az ilyen beruházások. Jelenleg, a magyarországi bérszínvonal alapján az ilyen automatizálási projektek megtérülése 15 év fölött van, tehát e befektetések meghatározóan csak a stratégiai partnereknél térülhetnek meg.

A közeljövő tervei kapcsán pedig azt mondta az operációs vezérigazgató-helyettes, hogy az e-commerce területet szeretnék továbbfejleszteni. A vállalat jelenleg is nyújt házhozszállítást és e-commerce szolgáltatásokat, ám ennek mértéke – a versenytársakéhoz képest manapság még – nem jelentős. Ennek megváltoztatásához az egyik megoldás, hogy ebben a szegmensben akvizícióval fejlődjenek. A másik oldalról, a regionális logisztikában történő fejlesztéseik indukálhatnak régióban történő logisztikai szolgáltató-vásárlást. Továbbra is a balkáni országokban, illetve Szlovákiában vizsgálják az akvizíciós lehetőségeket, folyamatosan kapnak akvizíciós megkereséseket, ajánlatokat.

Forrás: portfolio.hu