Nyolcadik alkalommal kaptak lehetőséget olyan főiskolás, egyetemista hallgatók, akiket nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is érdekel a logisztika, s ezért beneveztek az Országos Logisztikai Csapatbajnokságra. Az országosan, sőt a határainkon túli területekre is kiterjedően meghirdetett versenyre összesen huszonöt csapat nevezett, a döntőbe pedig öt csapat jutott.

A Nagyvállalatok Logisztikai Vezetőinek Klubja Közhasznú Egyesület (NLV Klub) tavaly ősszel hirdette meg az újabb, országos szintű Logisztikai Csapatbajnokságot, melynek célja a nappali tagozatos, főiskolai és/vagy egyetemi hallgatók tehetséggondozása, lexikális tudásuk, vezetői és innovációs készségeik fejlesztése, gyakorlati jellegű logisztikai feladatok megoldásán keresztül.
A rendezvény a hazai logisztikai életben ezúttal is hiánypótlónak minősíthető, hiszen a diákok az eddig szerzett elméleti ismereteiket, kreativitásukat és az együttműködésüket a gyakorlatban is próbára tehették olyan valódi munkakörnyezetben, ami – majd diplomával a zsebükben – várhat rájuk a közeljövőben.
A versenyt meghirdetők a kiírásban egyértelműen megfogalmazták azt a törekvésüket, hogy olyan indulókat várnak, akik élethivatásként tekintenek a logisztikára s ehhez megfelelő motivációval is rendelkeznek, egyéni szakmai tudásukat és hozzáállásukat össze tudják hangolni az öttagú csapat valamennyi résztvevőjével. Ez utóbbi arra is alkalmas, hogy mind a felkészülés, mind a lebonyolítás során egymástól is tanuljanak és akár olyan gyakorlati alapokat, tapasztalatokat szerezzenek, amiket már valódi munkavállalóként is tudnak majd hasznosítani. A versenyre az egyes csapatok tagjai úgy is összeállhattak, hogy más és más felsőoktatási intézményből kerültek ki, ami a valódi életet, munkakörnyezetet is idézte, hiszen a munkába állás során eleinte ismeretlenekkel kell együttműködni, közösen dolgozni. A kiírás szerint egy intézményből több csapat is nevezhetett.
A versenyt meghirdetők eleve az alap- és mester-képzéseken (BSc és MSc) résztvevő egyetemista és főiskolás nappali tagozatos hallgatókat, illetve a felsőoktatási szakképzésben résztvevő diákok jelentkezését várták, akik mérnöki és gazdasági szakokról, magyarországi és határon túli magyar képzésű felsőoktatási intézményekben tanulnak.
Az egyes csapatok tevékenységét az általuk megkeresett, felkért, felkészítő tanárok segítették.
A témaköröket is megjelölték: általános logisztika, vám, szállítmánybiztosítás, gazdasági-logisztika menedzsment, vállalati logisztika/módszertan, környezetvédelem, operációkutatás, ellátási-elosztási logisztika, áruszállítás, készletezés, anyagmozgatás, raktározás, csomagolástechnika, termelés kiszolgálás, logisztikai informatika ismeretekről kellett elméleti és gyakorlati tudásukat összpontosítani a négyfordulós verseny során. Az eredményes részvételhez elvárás volt az angol nyelvtudás is. Azon kívül, hogy a szakmai ismereteiket és az emberi hozzáállásukat bemutathatták a versenyt értékelő, bíráló zsűrinek, a tét sem volt kicsi, hiszen összesen 1,2 millió forint összdíjazású volt a jövő logisztikusai számára a logisztikai csapatverseny.
Az országos megmérettetést az NLV Klub szervezte, fogta össze és bonyolította le, a döntőt a Vodafone biatorbágyi telephelyén tartották.
Az első két fordulóban a megjelölt témakörök alapján, online-formában, elméleti és szakmai-gyakorlati kérdéseket tartalmazó tesztet kellett kitölteniük a csapatoknak. Ám szigorú feltétel volt, hogy a teszt kitöltésén egyhetes időintervallumban, maximum öt órát dolgozhattak a csapatok. A feladatokat az öt órán belül egyben kellett megválaszolni, a megkezdett kitöltést nem lehetett megszakítani, félbehagyni, különben nulla értékelést kaptak. A feladatok megoldásához pedig bármilyen segítséget igénybe vehettek.
A harmadik fordulóba a legtöbb pontot kapott, tíz csapat került be. Ebben a körben a feladat egy olyan kidolgozandó vállalati gyakorlat vagy probléma esettanulmányának a megoldása volt, amelyet a verseny negyedik körében prezentálni is kellett a csapatoknak. A kidolgozandó esettanulmányokat az NLV Klub tagvállalatainak gyakorlatából, vagyis a valódi logisztikai környezetből merítették.
Feladat volt még, hogy a csapatoknak egy – maximum kétperces – bemutatkozó videóanyagot is össze kell állítaniuk, amelyet a Youtube internetes videómegosztó felületére kellett feltölteniük, majd a linket a szervezők által megadott e-mail címre kellett eljuttatniuk. E feladatkörben a versenyt meghirdetők, illetve elbírálók az egyes csapatok kreativitását értékelték, plusz pontokkal.
A negyedik fordulóban viszont már élőben találkozhatott a döntőbe bejutott öt csapat és a zsűri. Az előkészítés során természetesen figyelembe kellett venni a koronavírus-járvány miatti magyarországi helyzetet, de szerencsére a június 11-i döntőre az országos beoltottság eredményeként az ilyen típusú rendezvényeket is meg lehetett tartani.
A döntő a beadott tanulmányok prezentációjával kezdődött, feltétel volt, hogy a prezentáció maximum 10 perces legyen, a szöveg 75%-ban angol nyelven készüljön, és ezt a részt angolul is prezentálják a versenyzők.
A végső megmérettetés logisztikai ügyességi feladatokkal zárult, ennek eredményeként alakult ki az idei Logisztikai csapatverseny rangsora.
A Logisztikai Csapatbajnokság – 2021 eseménysorozat kapcsán szervezői és résztvevői véleményeket kértünk:
„A Ghibli Kft. és az NLV Klub Logisztikai Csapatbajnokságában, immár hat éve, szervezőként és a feladatok kidolgozásában veszek részt, valamint tagja vagyok a döntő versenyfelügyeletének. Ezek részeként minden évben buzdítom a kollégáimat, hogy vállaljanak szerepet a versenyben, küldjenek csapatokat, dolgozzanak velük együtt az egyedülálló szakmai megmérettetés minél nagyobb elismerése érdekében. A Corvinus egyetem általában egy csapatot küld, a mesterszakosok vesznek részt. Jönnek ide olyan hallgatók, akik menedzsment-alapokkal rendelkeznek és olyanok is, akik műszakiakkal rendelkeznek, ötvöződik ez a tudás s emiatt kifejezetten előnyös. A felkészítő tanárok mindenben segítik a diákokat, ám a szakmai munka oroszlánrészét ők végzik. Öt évvel ezelőtt még az ötödik helyen végeztünk, aztán harmadikok lettünk, voltunk elsők is. Nagy a nyomás a diákjainkon, mert szeretnének jó helyen végezni. Amiben nagyon jók szoktak lenni a corvinusos hallgatók, hogy nagyon erős a menedzsment-szemlélet, akárcsak a költségkalkulációk készítése. A versenyen természetesen a logisztikusok nagy része mérnök, tehát azt a részt is jól kell ismerni, a kétféle tudáskör jól ötvözhető. S amiben hagyományosan a corvinusosok jók: a prezentációk, ahogy kiállnak a színpadra, beszélnek, előadnak, ami mind erősítheti gyakorlati tudásukat fellépésüket. Diákjaink nagyon szeretik ezt a versenyt, nagy élmény és izgalmas út a döntőig. Valamennyi fordulóban fontos volt, hogy mennyire összetartó a csapat, mennyire jól tudják megtalálni egymással a közös hangot s a jó válaszokat a kérdésekre. Idén is nagyon élvezték a versenyt, mert kreatív játékokat és komplex programokat találtak ki a kollégák, így a versenynek is jó a megítélése, a visszhangja az egyetemen belül.” – Dr. Nagy Judit – a Corvinus Egyetem, docense
„Második éve vagyok a felkészítő oktatója a résztvevő csapatoknak. Tavaly harmadikok lettünk, most sikerült az első helyre kerülnünk. Anno már diákként is részt vettem ezen a versenyen, és meg is nyertük. Most is nagyon nagy élmény volt, ezúttal a diákokkal kellett együtt dolgozni. Ez egészen más feladatot jelent oktatóként, mint résztvevő diákként. Oktatóként kifejezetten hasznos látni a másik oldalt, a tényleges versenyzőknek pedig nagyon komoly szakmai fejlődési lehetőség. Egészen más szemszögből sikerül a diákoknak megtapasztalni a logisztika gyakorlati kérdéseit, mint a tankönyvekből. Éppen ezért, minden diáknak ajánlom a részvételt, mert annyira széles a feladatok és a jelen lévő cégek spektruma, hogy a diákok számára teljesen más megvilágítást nyújt, mint a tankönyv.” – Sárdi Dávid Lajos, doktorandusz, a Budapesti Műszaki Egyetem anyagmozgatási és logisztikai rendszerek tanszékén
„Bár részben szórakozásként fogtuk fel a versenyt, de menet közben kiderült, hogy milyen nagy csapatépítő ereje van. Az első írásbeli feladatlapra való felkészülés is komoly kihívás volt nemcsak a tartalma miatt, hanem ezért is, mert öt órán át kellett koncentrálnunk, a legjobb válaszokat megtalálnunk. Bevált az a gyakorlatunk, hogy egy helyen jöttünk össze és gyűrtük a feladatokat… Az esettanulmány kidolgozására egy hónapunk volt, minden egyes szakaszában hozzátettünk egymás munkáihoz, láttuk ki, hogy halad, így lett kerek egész. A pandémia után még inkább felértékelődtek számunkra a csapatépítő tevékenységek, amelyeknek van értelme, célja, fontossága. Azt élveztük még hogy mindannyian más munkatapasztalattal, rálátással rendelkezünk és a végén mégis egy tanulmányba tudtuk összehozni a közös gondolatokat, mindenki hozzá tudta tenni a maga szakmai tudását.” – BME-s diákok összegzett véleménye

„Az országos szintű Logisztikai Csapatbajnokságot az ideivel együtt a nyolcadik alkalommal tudtuk megrendezni. A 2014-es, első Logisztikai Csapatbajnokság után született meg az a gondolat, hogy legyen folytatása s ezzel minden évben felhívhatjuk e szakma iránt érdeklődő főiskolás, egyetemi hallgatók figyelmét, hogy mennyire izgalmas, színes iparág. A bajnokság-sorozattal az is a célunk, hogy a fiatalok minél korábban, a saját indíttatásukat erősítve is megszeressék a logisztikai szakmát, elköteleződjenek, s a verseny során is tanuljanak maguktól és egymástól minél többet. Ennek az ismeretszerzésen a gyakorlati munkába való betekintésen túl anyagi haszna is van, hiszen pénzdíjakkal is jutalmazzuk a tudást, az ismeretek alkalmazását, az együtt végzett munkát, ami mind-mind megalapozhatja egy végzett diák jövőjét. Minden évben azt is tapasztalom, hogy a résztvevő diákok tisztelet tudóak, igyekeznek a legjobban felkészülni és a versenyben helytállni. Büszke vagyok arra is, hogy az NLV Klub fölkarolta ezt a kezdeményezést és immár a nyolcadik éve egyre gazdagabb tapasztalatokkal tudjuk megrendezni a Logisztikai csapatbajnokságot. Nagyon fontosnak tartom azt a szempontot is, hogy amikor a már diplomás diákok felvételiznek egy munkahelyre, akkor az önéletrajzukba, illetve a pályázatukba beírhatják, hogy részt vettek, sőt a legjobb esetben döntősök, dobogós helyezettek voltak a Logisztikai Csapatbajnokságon. Ezt a szakmában számon tartják, értékelik, így nagyobb eséllyel kerülhetnek be a fiatalok a megpályázott logisztikai céghez.” – Szabó Zoltán, Ghibli Kft. ügyvezető igazgató
A Logisztikai Csapatbajnokság – 2021 rangsora |
1. All-lean – Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem |
2. ME-dzsik – Miskolci Egyetem |
3. SZErencsecsomag – Széchenyi István Egyetem |
4. L.A.M.B.A. – Budapesti Corvinus Egyetem |
5. Roydon Logistics – Pannon Egyetem, Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg |

Díjak és különdíjak
- 1. helyezett: 500 000 Ft.
- 2. helyezett: 350 000 Ft.
- 3. helyezett: 150 000 Ft.
A Levegő Munkacsoport és a Ghibli Kft. közösen ajánlottak fel 50 000 forint különdíjat a döntő versenyben, a környezetvédelmi szempontokat leginkább figyelembe vevő csapatnak. Ezt a SZErencsecsomag csapat érdemelte ki a Széchenyi István Egyetemről.
Ezenkívül, a Ghibli Kft. minden, nem dobogós helyen végzett, döntőbe jutott csapatnak 50 000 Ft különdíjat ajánlott fel.
A fő- és a különdíjak mellett szakmai gyakorlati lehetőségeket is felajánlottak a Logisztikai Csapatverseny szponzorai, valamint a NLV Klub.
Az egyes fordulók bírálati szempontjai
- Gyakorlatorientáltság
- Csapatmunka, együttműködés képessége
- Folyamatok gyors átlátása
- Vezetői készségek
- Innovációs készségek