A digitalizáció szorításában a hagyományos logisztikai vállalatok

A digitalizáció szorításában a hagyományos logisztikai vállalatok

A logisztikai vállalatok szerint a digitalizáció mára átformálta ezt az iparágat is, sokan a lemaradás veszélyeitől tartanak. A többi között ez derült ki a Continental „The Connected Truck” felméréséből s azt is megállapították, hogy a meglévő vállalatoknak komoly fejtörést okozhatnak a saját logisztikai hálózatot építő online webáruházak.

Fotó: Pixabay

A Continental 2020 februárja és májusa között ismét elvégeztette „Az összekapcsolt teherautó” tematikájú felmérését. A 2016 után most először megismételt kutatás során az Alkalmazott Társadalomtudományok Intézménye 45 német logisztikai vállalat, köztük fuvarozók vezetőit kérdezték olyan témákban, mint az autonóm vezetés vagy a jövő kihívásai.

Digitalizáció tekintetében a kutatás eredményeiből egyértelmű kép rajzolódik ki: sok logisztikai cégnél úgy látják, hogy a digitális technológiák már mostanra is jelentős változásokat hoztak az iparágban. Míg egyes vállalatok pozitívan értékelik a változások nyújtotta lehetőségeket, addig a többség úgy látja, hogy óvatosnak kell lennie, ha nem akar lemaradni. Utóbbi vállalatoknak az aránya valamelyest nőtt is az előző felmérés óta.

Az autonóm járművezetést illetően a logisztikai, fuvarozói iparág, ahogy 2016-ban, úgy most is szkeptikusnak mondható. A technológiával szemben kifejezetten szkeptikusok aránya csökkent, csakhogy a kifejezetten támogatóké is. Összességében a résztvevők alig negyede válaszolt úgy, hogy az autonóm autóvezetés vonzó vagy nagyon vonzó lehetőségeket nyújthat az iparág és a sofőrök számára.

Más a helyzet a szoftveres megoldások terén: a válaszadók ugyanis a fuvarozást és a flottamenedzsmentet támogató szoftvereket konzisztensen jobbnak értékelték, mint 2016-ban.

Gilles Mabire, a Continental Haszongépjárművek és Szolgáltatások Üzletágának vezetője az eredmények kapcsán kifejtette: „A fuvarozó és flottaüzemeltető vállalatok már tapasztalatokat gyűjtöttek a releváns szoftveres megoldásokról és értékelik a hatékonyság javulását. Az azonnali előnyök felülmúlják az autonóm vezetés távoli vízióját.” Szerinte az önvezetés csak akkor kap felhasználói támogatást, ha a jogi környezet teljesen egyértelművé válik, az első kísérleti projektek pedig bizonyítják, hogy a technológia kézzelfogható előnyöket kínál.

Ahogy 2016-ban, úgy tavaly is a logisztikai vállalatok legnagyobb kihívásai között szerepelt a fokozódó költségnyomás és a jól képzett sofőrök hiánya, miközben ez utóbbi súlyosbodására számít szinte mindegyikük.

Ugyanakkor új problémák is egyre inkább előtérbe kerülnek, melyek egyike az új belépők versenyfokozó hatása, amitől a válaszadók közel fele tart. Mabire magyarázata szerint a régi, nagy megrendelők, valamint az online-áruházak, amelyek korábban szintén a fuvarozók ügyfelei voltak, most a saját logisztikai hálózatukat építik ki, aminek eredményeként a régi vállalatok egyszerre veszítenek ügyfeleket, illetve kapnak új riválisokat.

A vezetőhiányhoz hasonlóan a környezetvédelem ugyancsak a jövő egyik legnagyobbnak értékelt kihívása.

„A klímaváltozás körüli globális vita folytán a logisztikai szektor egyszerűen nem tudja ezt a témát figyelmen kívül hagyni”

– állapította meg Mabire, aki szerint a felmérés eredményeiben visszatükröződnek az Európai Unió széndioxid-kibocsátás csökkentését célzó lépései, amik valós hatást gyakorolnak az iparágra.

Forrás: autopor.hu