A fenntarthatóságot az újautó-logisztikában is meg kell valósítani

A fenntarthatóságot az újautó-logisztikában is meg kell valósítani

Egy új autó számos munkafolyamaton megy keresztül, mire eljut a gyártósorról a vevőig. Ennek során az autógyártóknak érdemes felülvizsgálniuk a logisztikai folyamataik emisszióját, amit a Volkswagen autógyártó újfajta fenntarthatósági beruházásokkal valósít meg.

Fotó: Pexels

Az észak-amerikai Volkswagen külföldi logisztikai vezetője, Scott Marby megállapította, hogy a globális szén-dioxid-kibocsátás 14 százalékáért szállítmányozási szektor a felelős. Az autógyártók és logisztikai partnereik az elektromos autók technológiáit kívánják bevezetni a teheráru-szállításba, ezzel mérsékelve a hosszútávú emissziót, azonban Marby szerint, addig is optimalizálni kell a mostani folyamatokat. A Volkswagen autógyártó a partnereivel együttműködve igyekszik minél pontosabb módszereket kidolgozni a szállítmányozási folyamataik környezeti terhelésének mérésére és keresi a legtisztább útvonalak és szállítási módok összhangját.

Ennek részeként, új kikötőkkel kezdett dolgozni az Egyesült Államokban s ezzel kevesebb távot kell megtenni az áruszállító teherautóknak, a hosszabb távú utakat pedig igyekeznek minél nagyobb arányban vasúton megtenni. Az új, zöldnek hirdetett, teljesen elektromos ID.4-es modelleket szintén környezetkímélő, cseppfolyós földgázzal (LNG) üzemelő óceánjárók szállítják a tengerentúlra.

Az autószalonok is hozzá tudnak tenni a környezeti ártalmak mérsékléséhez, ezt egy kisebb beruházás megvalósításával példázza egy amerikai Toyota-kereskedő, aki napelemeket helyezett el az autókat vihartól védő ponyvákon s az így termelt áramot később elektromos autók töltésére is fölhasználhatnak.

Az optimalizációk egyik nagy hátráltatója az Egyesült Államokban az autószállító teherautók 36,2 tonnás tömegkorlátozása. A modern kamionok környezetvédelmi berendezései extra tömeget jelentenek, a manapság divatos SUV-k és az ott népszerű pickup-ok is olyan nehezek, hogy kevesebb szállítható belőlük egy-egy fuvarral, emeddig csökken a hatékonyság, hiszen több fuvar szükséges. Ezt a problémát a növekvő számú elektromos autók tovább súlyosbítják, hiszen azok – a nagyobb súlyú akkumulátorok miatt – jóval nehezebbek a belsőégésű motorral hajtott társainknál. Például a Tesla Model S-ből csak hét darab szállítható egyszerre, miközben egy átlagos autóból kilenc. Az autószállítási szektor a törvényileg szabályozott tömegkorlátozás tíz százalékos emelését próbálja kiharcolni az Egyesült Államokban és várnak a 2021-es egybillió dolláros infrastruktúra-fejlesztésekre. A teherautók megengedett hosszának növelését tíz évbe telt kiharcolniuk a szakmai szervezeteknek, így várhatóan az újabb lobbi-tevékenység sem lesz egyszerű, pedig a fuvarok számának növelését emissziós szempontból érdemes lenne elkerülni.

A cél tehát az autógyártók, a szállítmányozási szereplők és a kormányok szorosabb együttműködése, több adat kitermelése és elemzése s a tehergépjármű-vezetők megbecsülése – összegezte az Automotive Logistics portál.

Forrás: autopro.hu