Építőipari exportstop: már most korlátozza kivitelét az egyik legnagyobb magyar cég

Építőipari exportstop: már most korlátozza kivitelét az egyik legnagyobb magyar cég

Bár konkrét törvénymódosításokat még nem fogadtak el, már most látszik, hogy az építőanyag-piac egyes szereplői nem szeretnének a kormány tegnapi bejelentéseivel szembe menni, kockáztatva egy esetleges verseny- vagy adóhivatali ellenőrzést, amik mostanában egyre szaporodnak az iparágban, derül ki a Portfolio összeállításából.

Fotó: Pexels

Mivel az építőanyagok ára drámaian megemelkedett, a kormány, a korábbi híreket megerősítve, azt a döntést hozta, hogy az építőipari termékek kivitelét engedélyhez fogja kötni. Magyarországról meghatározott építőanyagokat a bejelentést és a bejelentés tudomásulvételét követően lehet majd csak kivinni. Ide tartoznak: az acél- és vastermékek, a szigetelőanyagok, a homok, kő, kavics és sóder (homokos kavics).

A Portfolio a bejelentést megelőzően az építőipar szereplőivel a lehetséges hatások mellett arról tájékozódott: vajon elég lesz-e az „ijesztgetés” vagy bele kell állni a cselekvésbe is a kormánynak?

Egyelőre úgy tűnik, hogy elég volt a bejelentés ahhoz, hogy az egyik legnagyobb építőipari segédanyaggyártó cég máris reagáljon: a Mapei Kft. hangsúlyozta, hogy az év második felében csak akkor szolgálják ki az exportot, ha már a hazai keresletet kielégítették. „Hasonló a helyzet, mint 2017-ben, amikor a megnövekedett belföldi igények miatt az export befagyasztására kényszerültünk. Jelenleg erre nincs szükség, azonban folyamatosan figyeljük a magyar piacot és csak akkor exportálunk, ha a hazai piaci igényeket már kiszolgáltuk” – tájékoztatott Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője.

A cég alapanyag-ellátása stabil, termékhiány nincs, azonban néhány termékcsoportban – az epoxygyant-bevonatok, ipari padlók, epoxyfugázók, ragasztók, valamint szintetikus vízszigetelő lemezek területén előfordulhatnak jelentős csúszások. Markovich Béla szerint őszre várható a jelenlegi alapanyaghiány, ellátási nehézségek és megnövekedett kereslet miatti helyzet normalizálódása.

Forrás: portfolio.hu