Vasúti szállítmányozási vegyesvállalatot hoz létre a részben állami tulajdonú magyar CER Cargo és az orosz államvasút logisztikai vállalata, az RZD Logistics, kínai partner bevonásával.

Mosóczi László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közlekedéspolitikáért felelős államtitkára és Dmitrij Zverevvel, az orosz közlekedési miniszter első helyettes írta alá azt a megállapodást, amely szerint vasúti szállítmányozási vegyesvállalat jön létre a magyar, az orosz és a kínai partnervállalatok együttműködésével. E cégek tulajdoni hányadán egyenlő részben osztoznak, az alaptőkéről a felek később tesznek bejelentést s a tervek szerint még az idén, Magyarországon fogják bejegyezni.
Az európai irányú fuvaroknál az árualapot Kína biztosítja majd, visszafelé a felek várhatóan egyebek között vegyipari és gyógyszeripari termékeket szállítanak Európából. Ehhez kapcsolódóan, Mosóczi László elmondta:
„Ez egy alternatív útvonal, hiszen a távol-keleti áruk jelentős része Fehéroroszország és Lengyelország felé megy. De egyrészt az az útvonal már túlterhelt, másrészt a Kína-Oroszország-Ukrajna-Magyarország útvonal a legrövidebb és a leggyorsabb Magyarország mellett Ausztria, Észak-Olaszország, Svájc és Dél-Németország felé is”.
A cél az, hogy a Kína felől Magyarországra érkező szerelvények számát, amely nemrégiben még évente csak egy volt, ezerre növeljék. Jelenleg évente mintegy harminc szerelvény érkezik a Távol-Keletről. „A Kína-Oroszország-Magyarország útvonal Záhony érintésével, minden fél számára komoly gazdasági előnyöket jelent majd, jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország Közép-Európa logisztikai központja legyen. Maga Záhony is egy logisztikai központ lesz” – fejtette ki az államtitkár.
A moszkvai megállapodást megelőzően Mosóczi László Jekatyerinburgban tárgyalt Szverdlovszk megye vezetőivel, mert a Kínából Oroszországon át, Magyarország felé haladó tehervonatok a transzszibériai vasútvonalon fognak közlekedni, amely áthalad ezen a régión is. Az államtitkár az uráli nagyvárosban az INNOPROM ipari kiállításon tárgyalt a járműgyártó Sinara cég vezetőivel, amelynek termékeit világszínvonalúnak nevezte.
A mostani tárgyalások során a felek egyebek között egyeztettek a vasúti karbantartás korszerűbb rendszerének bevezetéséről digitális technológiák alkalmazásával, valamint a határátkelés meggyorsításáról, amelyet korszerű nyomtávváltó tenne lehetővé.
Forrás: MTI