Tovább javult Magyarország innovációs teljesítménye

Tovább javult Magyarország innovációs teljesítménye

Magyarország megőrizte 22. helyét, viszont a tavalyi 73-as értékről 76-ra javította összesített mutatóját az évente megjelenő European Innovation Scoreboard (EIS) rangsorán, adta közre az Innovációs és Technológiai Minisztérium.

Fotó: Pexels

A hazai kutatás-fejlesztésben elért eredmények megalapozzák a tudásalapú, magas hozzáadott értéket előállító gazdaság megerősítését, megteremtik a fenntartható növekedés feltételeit Magyarországon, hangsúlyozta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a tárca közleményében.

Az európai uniós szintű elemzés összehasonlító értékelést ad a tagállamok kutatás-fejlesztési és innovációs helyzetéről. A közelmúltban közzétett jelentés szerint, Magyarország a 2014-es bázisévhez képest, a vizsgált tizenkét dimenzióból kilencben teljesít jobban.

A legjelentősebb előremozdulást, korábbi értékét közel megkétszerezve, a „Pénzügyek és támogatások” dimenzió mutatta. Az elemzés kiemelkedő mértékű előrelépést rögzít a „Kapcsolódások” dimenzióban, hazánk legfontosabb erősségeinek egyikeként azonosítja be a digitalizációt, különösen a szélessávú internet lefedettséget is.

A magyar mutató a tavalyi, három pont növekedés után emelkedett újabb három ponttal, 76-ra, a bázisév 2014 óta nem tapasztalt magas szintre.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) létrejötte elsőként a 2019-es adatokban éreztethette hatását, azóta a növekedés töretlen. A legutóbbi három összegzésben tetten érhető erőteljes teljesítményjavulás elsősorban a külföldi doktoranduszok számának, az üzleti kutatás-fejlesztés és innovációhoz nyújtott kormányzati támogatásoknak és a közép- és csúcstechnológiai termékek exportjának kimutatható bővülése okozta.

Az ITM a magyar, high-tech és zöldgazdaság kialakításán, az egyetemközpontú innovációs ökoszisztéma kiépítésén, a hazai felsőoktatás versenyképességének megerősítésén dolgozik.

Magyarország tehát a szaktárca erőfeszítéseinek köszönhetően, annak elsődleges célterületei közé tartozó ügyekben produkált az uniós adatoknál lendületesebb előrelépést. Palkovics László szerint: A kormány folyamatosan emeli a kutatás-fejlesztési és innovációs (kfi) ráfordítások összegét, amely meghaladta a 700 milliárd forintot. A minden eddigit felülmúló forrásmennyiség jócskán több mint kétszerese a 2010-es költéseknek. 2021-ben sosem látott mértékű kormányzati támogatás, összesen 182 milliárd forint érhető el a kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatokon.

A tavalyi Globális Innovációs Index szerint az Európában 22. Magyarország világméretű összevetésben 131 ország közül a 35. helyen áll. Az elmúlt években elvégzett munka első eredményei már látszanak. A hosszabb távú haszon egyre inkább megmutatkozik majd a nemzetközi rangsorokban is, jegyezte meg a miniszter.

Forrás: MTI