Újabb állami támogatás ösztönzi a nyári diák-foglalkoztatást

Újabb állami támogatás ösztönzi a nyári diák-foglalkoztatást

Idén is munkatapasztalathoz és jövedelemhez juttatja a nappali képzésben tanuló, 16-25 éveseket a júniusban induló „Nyári diákmunka” program. A szaktárca által biztosított három milliárd forint keretösszeg mintegy 25 ezer fiatal, változó időtartamú foglalkoztatásához járulhat hozzá – jelentette be Bodó Sándor az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakterületért felelős államtitkára. Tájékoztatása szerint, a program június közepétől augusztus végéig tart, a diákok június 15-től regisztrálhatnak az illetékes járási vagy a fővárosi kerületi hivatalnál s legkorábban július elsején állhatnak munkába.

Fotó: Pexels

A kilencedik évébe lépő Nyári diákmunka program 2013 óta több mint 20 milliárd forinttal ösztönözte 210 ezer középiskolás és egyetemista időszakos munkavégzését. Az idei egyik pillérben, az önkormányzati diákmunkában a területi, települési önkormányzatok és önkormányzati alaptevékenységet végző intézményeik, valamint egyházi jogi személyek vehetnek részt. A diákok naponta legfeljebb hatórás munkaviszonyban történő foglalkoztatása esetén, a munkáltató a teljes munkabért megkapja bértámogatásként akár kéthónapos időtartamra.

A program másik pillére a mezőgazdaságban és a turizmus-vendéglátásban támogatja a diákok idényjellegű munkavégzését, utóbbi területen így a koronavírus okozta nehézségek leküzdésében is segítheti a hazai vállalkozásokat. A cégek esetében a legfeljebb napi nyolcórás foglalkoztatás támogatható. Bértámogatásként a munkabér összegének 75 százalékát térítik meg, maximum két hónapra.

Havi munkabérként a szakképzettséget igénylő munkaköröknél, fejenként 164 250 forint, szakképzettséget nem igénylőknél pedig 125 550 forint vehető figyelembe. Rövidebb munkaidejű foglalkoztatás esetén arányosan csökken a támogatás összeg. További részletek a munka.hu oldalon olvashatók.

Bodó Sándor kiemelte, hogy Magyarországon az elmúlt évtizedben jelentősen javultak az ifjúsági munkanélküliségi mutatók is. A fiatalok 2010 előtt még 30 százalékhoz közelítő munkanélküliségi rátája mára kevesebb, mint a felére esett vissza. A járványhelyzet ellenére meg tudtuk őrizni az európai összehasonlításban is kedvező eredményeket. A 17 százalék feletti európai uniós átlaghoz képest hazánkban 12,5 százalék az ifjúsági munkanélküliség aránya. Az államtitkár értékelése szerint, ez annak is az eredménye, hogy „a kormány több intézkedéssel támogatja a fiatalok munkavállalását. A Vállalkozások munkaerő támogatása program tavaly október óta csaknem hétezer, 25 év alatti álláskereső elhelyezkedését tette lehetővé. Az idén júniustól kibővített programban a munkát kereső fiatalokat alkalmazó vállalkozások fél éven át összesen akár 600 ezer forintot kaphatnak”.

Forrás: MTI