Júniusban új, nyolc és féléves csúcsra: 5,3 százalékra emelkedett az infláció az előző havi 5,1-rő, adta közre a Központi Statisztikai Hivatal. Előzetesen enyhülésre lehetett számítani, azonban az adat rácáfolt az elemzői várakozásokra, a jelek szerint nem csillapodik az árnyomás, ami az MNB júniusi kamatemelését és a további, tervezett szigorítást is alátámasztja.

Utoljára 2012 végén volt a mostaninál magasabb az éves infláció, de ezt már az idei, áprilisi és a májusi adatra is el lehetett mondani. A szakemberek előzetesen arra számítottak, hogy a tavaszi megugrás után nyárra enyhül majd az áremelkedési ütem, azonban a jelek szerint az adat rácáfolt ezekre a várakozásokra.
A Portfolio előzetes elemzői felmérésében a legmagasabb előrejelzés 5,3 százalék volt, a prognózisok mediánja pedig 4,9-re jött ki, vagyis a központi statisztikai adat meghaladta a várakozásokat. A jelek szerint igazuk lett azoknak a szakértőknek, akik arra figyelmeztettek, hogy a májusi adatban még nem látszott a gazdaság újranyitásának hatása, ennek első jelei most jelentek meg. Erre utal például a szolgáltatások jelentős havi áremelkedése, ami részben az ingyenes parkolás megszűnésére vezethető vissza, de az éttermi szolgáltatások átlagon felüli áremelkedése is arra utal, hogy a járványhelyzet elmúlásával beindultak az átárazások.
Középtávon az lehet a legfontosabb kérdés, hogy ezek az átárazások meddig tartanak és mennyire lesznek erősek. A szakértők szerint, júliustól a bázishatás miatt csökkenés jöhet az inflációban, de így is négy százalék felett maradhat a ráta, majd ősszel újra megközelítheti, akár meg is haladhatja az ötöt.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) beszámolója szerint, egy év alatt az élelmiszerek ára 3,2, ezen belül az étolajé 25,5, a margariné 8,2, a tojásé 7,8, a liszté 7,7, a munkahelyi étkezésé 7,6, az éttermi étkezésé 6,1 százalékkal emelkedett, a sertéshúsé 5,6-tal csökkent. A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 12,2, ezen belül a dohányáruk 19,7 százalékkal drágultak. A tartós fogyasztási cikkekért 3,7-tel kellett többet fizetni, ezen belül az új személygépkocsik 9,2, a szobabútorok 7,5 százalékkal kerültek többe. A járműüzemanyagok ára pedig 24,2 százalékkal lett magasabb. A szolgáltatások 3,8, ezen belül a lakásjavítás és -karbantartás 10,1, az üdülési szolgáltatások 7,3 százalékkal drágultak.
A statisztikai hivatal most közzétett adatait alátámasztja a Magyar Nemzeti Bank júniusban elkezdett kamatemelési ciklusának szükségességét. A jegybank a múlt hónapban 0,9 százalékra emelte az alapkamatot és az egyhetes irányadó rátát is. Az utóbbi napokban pedig azt is bejelentették, hogy a július 27-i ülésen folytatódik a szigorítás, sőt meghatározó lesz a kamatemelés mértéke a jövőre nézve. Ezzel valószínűleg arra próbálnak utalni, hogy a júliusihoz hasonló ütemű kamatemelés jöhet majd a következő hónapokban is.
A forint szempontjából kettő hatása lehet a friss inflációs adatnak: egyrészt a magas infláció rossz hír a deviza számára, másrészt viszont ez erősítheti a kamatemelési várakozásokat, ami miatt akár erősödhet is a forint.
Forrás: portfolio.hu